Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie niejednego przedsiębiorstwa bez klimatyzacji. Praca biurowa i fizyczna w zbyt wysokiej temperaturze staje się po prostu mniej efektywna. Podobnie dzieje się, gdy zimą temperatura w pomieszczeniach jest zbyt niska. Czy używanie klimatyzacji musi oznaczać wysokie rachunki za prąd? Dziś podpowiadamy rozwiązania, które pozwolą tego uniknąć.

Profesjonalny montaż i serwis

Po pierwsze, aby ponosić niższe koszty w przyszłości, nie warto oszczędzać na montażu klimatyzacji. Lepiej zapłacić nieco więcej, ale zlecić tę usługę profesjonalnej, doświadczonej firmie, która zarekomenduje optymalne rozwiązania – także z punktu widzenia energooszczędności. W biurach najczęściej spotykamy klimatyzatory naścienne i systemy kanałowe. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, dlatego należy skorzystać z porady ekspertów.

Odzyskiwanie ciepła

Współczesne klimatyzatory są wyposażone w szereg innowacji, które sprawiają, że są energooszczędne. Jedną z nich jest odzyskiwanie ciepła między komponentami. Skoro zużywamy prądu do generowania energii cieplnej, warto wykorzystać ją maksymalnie, podobnie jak w przypadku pieców kondensacyjnych.

Free cooling

Latem bardzo ciekawą innowacją spotykaną w systemach klimatyzacyjnych jest funkcja free cooling, która przyczynia się do niższych rachunków za prąd. System ten wykorzystuje różnicę temperatur pomiędzy ogrzaną cieczą roboczą, a chłodniejszym powietrzem zewnętrznym. Dzięki takiej funkcji nie jest konieczne uruchamianie energochłonnego agregatu sprężarkowego. Szacuje się, że instalacja takiej klimatyzacji może przyczynić się do rachunków za prąd niższych nawet o 80% , co oznacza szybki zwrot z poczynionej inwestycji.

Wytwarzanie CWU

Działanie klimatyzatora może stanowić pewną wartość dodaną. Nowoczesne systemy są niekiedy wyposażone w funkcję ogrzewania ciepłej wody użytkowej w budynku. To kolejne pokaźne źródło oszczędności, które warto rozważyć.

Niższe koszty prądu

Aby płacić mniej za klimatyzację, warto obniżyć cenę prądu, co można łatwo osiągnąć, zmieniając sprzedawcę energii elektrycznej. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie: https://poprostuenergia.pl/prad-dla-firmy/. Taka zmiana jest bezpłatna, a nowy sprzedawca zajmuje się w imieniu klienta wszelkimi formalnościami.

Jak oceniasz ten wpis?

Wskaż liczbę gwiazdek.

Średnia ocena: 4.7 / 5. Liczba głosów: 14

Nikt jeszcze nie oddał głosu.

0 0 votes
Article Rating