Skórzane buty, które są otoczone czułą troską, mogą Ci służyć naprawdę przez wiele lat. Niektóre czynności renowacyjne możesz bez problemu wykonywać samemu, jednak czasami warto powierzyć naprawę obuwia zaufanemu i sprawdzonemu szewcowi. Wyjaśniamy, kiedy zlecić renowację skórzanych butów profesjonaliście oraz co można robić samodzielnie, żeby utrzymać swoją ulubioną parę w dobrym stanie.
Zabiegi pielęgnacyjne wykonuj jak najczęściej
Może Cię to zdziwi, ale najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym, za który Twoje buty Ci podziękują, jest utrzymywanie ich w czystości. Na początek oczyść całość dużą szczotką z miękkiego włosia. Jeśli błoto czy kurz na obuwiu są wilgotne, poczekaj, aż wyschną – wtedy łatwiej będzie Ci je usunąć. Podeszwę (zwłaszcza taką, która ma liczne żłobienia) możesz wygodnie oczyścić szczoteczką do zębów.
Obuwie z lakierowanej skóry regularnie przecieraj wilgotną, miękką szmatką zwilżoną wodą z mydłem albo zastosuj specjalny środek do mycia obuwia, np. w postaci pianki. Unikaj detergentów przy myciu ciemnej, pigmentowanej skóry, ponieważ mogą one spowodować odbarwienia. Sposób czyszczenia i pielęgnacji dostosuj też do rodzaju skóry, nakładając na nią natłuszczającą pastę:
- anilinowa (chropowata, z dużymi porami) – aplikuj środek przy użyciu miękkiej szmatki,
- pigmentowana powierzchniowo – wykorzystaj preparat na bazie wosku,
- tłuste – do powlekania skóry użyj miękkiej szczotki.
Z kolei zamsz czyść na sucho, a następnie zaimpregnuj, żeby nie wchłaniał wody.
Najgorszym wrogiem skóry jest sól, którą posypuje się ulice i chodniki. Sól nie tylko tworzy nieestetyczne, białe plamy, ale również niszczy i nieodwracalnie matowi skórę, dlatego usuwaj ją tak szybko, jak się da – najlepiej od razu po ściągnięciu obuwia. Wykorzystaj miękką, wilgotną ściereczkę, chusteczki nawilżane bez żadnych dodatków, wewnętrzną stronę skórki od chleba albo ciepłe mleko. Jeśli po wyschnięciu solne plamy znowu się pojawią, zrób roztwór z octu spożywczego i wody (1 łyżeczka octu na 1 szklankę wody). A potem porządnie zaimpregnuj skórę, aby sól mniej się do niej przyklejała.
Pamiętaj również o tym, żeby usunąć stare warstwy z pasty do butów, które gromadzą się na powierzchni i negatywnie odbijają zarówno na wyglądzie, jak i kondycji skóry. Do tego celu najlepiej nadaje się specjalny spray dostępny np. szewca. Nie zapomnij również o regularnym wietrzeniu wnętrza butów, dezynfekowaniu go środkiem antybakteryjnym oraz porządnej impregnacji – zwłaszcza przed sezonem jesienno-zimowym.
Kiedy zlecić renowację skórzanych butów profesjonaliście?
Nawet odpowiednio czyszczone buty mogą, niestety, stracić swój blask. Dlatego raz do roku zrób swoim ulubionym butom wyjątkowy prezent i zaplanuj profesjonalną, pełną renowację skórzanych butów. Ma to ogromne znaczenie przede wszystkim dla obuwia noszonego jesienią i zimą, ale wiosenne i letnie również warto co jakiś czas oddać w ręce specjalisty. Szewc naprawdę dokładnie wyczyści Twoje buty, zaaplikuje profesjonalne środki pielęgnacyjno-odżywcze i przygotuje je na następny sezon.
Poza tym szewc może – w zależności od potrzeb Twoich butów – wymienić fleki i podeszwy, obciągnąć skórą obcasy, zrobić zelówkę, usunąć przebarwienia i przetarcia czy nawoskować ranty podeszew. Bez problemu także uzupełni ubytki, pęknięcia i uszkodzenia w skórze licowej oraz wykona jej olejowanie impregnacyjne, a na skórze zamszowej/nubuku zastosuje renowator koloru oraz usunie plamy, również te tłuste. Jeśli zadbasz o pielęgnację i renowację swoich skórzanych butów, będziesz się nimi cieszyć przez wiele lat!
Świetne rady. Trzeba o nich pamiętać, by dobrze dbać o buty.
Jeśli zależy nam na solidnej renowacji butów to warto oddać to specjaliście.