skórzany plecak

Galanteria ze skóry naturalnej jest zdecydowanie trwalsza niż wykonana z innych surowców. Prawdziwa skóra jest elastyczna, rozciągliwa i plecak wykonany z niej z pewnością posłuży nam przez wiele lat. Plecaki, podobnie jak portfele są intensywnie używane, nosimy je do szkoły, pracy czy na spotkania ze znajomymi. Aby nasz plecak naprawdę przez lata zachował doskonały fason, warto o niego dbać konserwując i czyszcząc zabrudzenia. Jak można wyczyścić skórzany plecak? Sprawdźcie poradnik inspirowany źródłem: damskie i męskie plecaki skórzane producenta Belveder.com.pl.

Czyszczenie plecaka zacznij od środka

Jeśli potrzebujesz usunąć zabrudzenia z plecaka skórzanego, przede wszystkim zabieg zacznij od jego wnętrza. Wyrzuć stare paragony, bilety i niepotrzebne rzeczy o których zapomniałeś że istnieją. Najlepszym sposobem jest po prostu wytrzepanie zawartości plecaka albo …odkurzenie go odkurzaczem. Wtedy masz pewność, że nic w środku nie pozostało. Sprawdź czy w środku plecaka nie ma uszkodzeń, przetarć i czy podszewka – jeśli plecak ją ma – nie pękła. Podszewkę plecaka zszyj aby pęknięcie nie powiększało się, a plamy usuń.

Jak wyczyścić zabrudzenia z powierzchni plecaka?

Skóra naturalna jest najtrwalszym surowcem, który przez lata świetnie się użytkuje. Ale ma także pewne ograniczenia. Skórzanego plecaka nie wypierzesz. Możesz jedynie usunąć zabrudzenia ręcznie. Skóra nie lubi być przemoczona, dlatego pamiętajmy aby wszystkie zabiegi związane z czyszczeniem wykonywać miękką, jedynie zwilżoną ściereczką. Najlepsze do usuwania zabrudzeń ze skórzanego plecaka są domowe sposoby i substancje, które każdy ma na wyciągnięcie ręki. Świetnie do usuwania plam nadaje się ubite jajko kurze w odrobiną terpentyny. Doskonale usuwa zatłuszczenia. Do czyszczenia plecaka z lakierowanej skóry doskonale sprawdzi się świeże mleko. Jeśli Twój plecak uszyty jest z jasnej albo białej skóry, do usunięcia plam świetnie nadają się otręby. Zagotuj dwie łyżki otrąb z wodą i zastygniętą papkę nałóż na zabrudzone miejsce. Odczekaj chwilę i delikatnie usuń otręby, a następnie odczekaj do wysuszenia plecaka. Gumką do ścierania także doskonale usuniesz plamy z jasnej skóry, zwłaszcza te z długopisu.
Innym doskonałym sposobem na wyczyszczenie zabrudzeń z plecaka skórzanego jest przetarcie zaplamionych miejsc wodą z odrobiną octu lub soku z cytryny. Pamiętajmy jednak, że sok z cytryny może rozjaśnić lub „rozmyć” ciemny kolor. Warto wiec wcześniej sprawdzić na mało widocznej części jak skóra plecaka będzie reagowała z tą substancją.

A gdy plecak skórzany przemoknie?

Plecak z naturalnej skóry nie lubi długiego kontaktu z wodą. Dlatego tak ważne jest aby nie dopuścić do jego przemoczenia podczas zabiegów. Może też zdarzyć się, że po prostu zmokniemy i nasz plecak też. Wtedy należy koniecznie go wysuszyć w temperaturze pokojowej. Nie traktujmy skórzanego plecaka suszarką ani gorącym kaloryferem. Aby po przemoknięciu powrócił do swej doskonałej formy, musi schnąć naturalnie. Warto też wypchać jego wnętrze starymi gazetami lub papierowymi ręcznikami. Nie używaj do tego papieru lakierowanego, takiego np. na którym drukowane są kolorowe gazety. Lepiej sprawdzi się ten szorstki, który świetnie absorbuje wodę. I pozostawić do wyschnięcia.

Pasty, kremy, balsamy do skór naturalnych – jakiego producenta wybrać?

Zapewne nie raz staliście przed wyborem pasty, czy kremu do konserwacji skóry naturalnej. Jeśli chodzi o wybór pasy do butów, torebek, czy plecaków skórzanych, to tutaj mamy naprawdę największy wybór. Producenci tego typu chemii do galanterii skórzanej, prześcigają się w ofertach, tworząc coraz to nowe formuły. Według mnie, doświadczonej użytkowniczki galanterii z różnego rodzaju skór – warto skupić się przede wszystkim na najważniejszych cechach:

  • Polecam stosowanie kremów i past z woskiem pszczelim. Dlaczego wosk pszczeli? Z tego względu, że nie tylko natłuszcza on skórę naszej torebki, plecaka skórzanego czy obuwia, ale i zapobiega szkodliwej penetracji wody w głąb struktury skóry naturalnej.
  • Rekomenduję wybór kremów, balsamów które nie pozostawiają efektu nabłyszczenia. Chcesz mieć plecak skórzany, który zachowuje swój matowy wygląd, taki jak posiadał w momencie zakupu – to zwracaj uwagę na etykietę i omijaj kremy, pasty wymagające końcowego polerowanie skóry.

Jeśli chodzi o marki, ja testowałam z zadowalającym efektem: Saphir, Tarrago, oraz Palc. Ten ostatni to Polski producent.

 

Przez codzienne intensywne użytkowanie plecak skórzany narażony jest na zabrudzenia. Plamy sprawiają, że przestaje być tak szykowny jak na początku. Dlatego warto regularnie go czyścić, a świeże zabrudzenia usuwać od razu.

Jak oceniasz ten wpis?

Wskaż liczbę gwiazdek.

Średnia ocena: 4 / 5. Liczba głosów: 5

Nikt jeszcze nie oddał głosu.

0 0 votes
Article Rating